Naparovanie lona pri pôrode. Zabudnutý postup ponúka nemocnica na severe Slovenska

Gabriela Bachárová, 10. novembra 2022 o 05:00

Žilinská pôrodnica si pre mamičky pripravila novinku, ktorá im má pomôcť k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu pôrodu. Ženskú bylinnú náparku. Ide o tradičný, no dnes už zabudnutý spôsob, ktorý sa kedysi pri pôrodoch bežne využíval.

Náparku pri pôrode ponúka žilinská nemocnica (ilustračná fotografia).

Foto: Shutterstock.com

Naparovanie sa dnes využíva maximálne pri nádche a kašli, keď si chceme uvoľniť dýchacie cesty a tak sa nakloníme nad hrniec s vriacou vodou a rumančekom. Využitie náparky je však oveľa všestrannejšie. A to dokonca aj pri pôrode.

Metóda ženskej bylinnej náparky v sebe spája termoterapiu (liečbu teplom), aromaterapiu, hydroterapiu a fytoterapiu, pričom cieľom je prirodzene a pozitívne ovplyvniť priebeh pôrodu.

„Ide o starý známy a overený princíp naparovania, v tomto prípade formou nahrievania ženských pohlavných orgánov prostredníctvom teplých bylinných výparov. Používame špeciálne navrhnuté stoličky a originálne bylinkové zmesi určené na uvoľnenie pôrodných ciest, pôrodné hojenie či voňavý pôrod,“ popisuje žilinská fakultná nemocnica s poliklinikou. Zmes, ktorú nemocnica používa, obsahuje list maliníku, dúšku materinu, levanduľu a nechtík.V pôrodnici uvoľnene

Časť z tamojších pôrodných asistentiek sa tejto metóde venuje už dlhšie a o bylinnej náparke sa mohli nastávajúce mamičky dozvedieť aj na kurzoch predpôrodnej prípravy. Personál z oddelenia gynekológie a pôrodníctva navyše absolvoval workshop s profesionálnou lektorkou a vyškolené sú tak už aj ďalšie pôrodné asistentky, sestry i lekári z nemocnice.

Žilinská pôrodnica má k dispozícii dve bylinné náparky, ktorých súčasťou sú zvláštna krytá stolička a špeciálne bylinkové zmesi. „Záleží nám na tom, aby sa naše pacientky cítili v pôrodnici komfortne. Ak je to pre ženu a dieťatko zdravotne bezpečné, vždy sa snažíme rešpektovať ich priania, pôrodný plán, pretože naším spoločným cieľom je, aby z pôrodnice odchádzala rodina spokojná. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa neustále snažíme prinášať nové služby a metódy,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva Martin Sudek.

S využívaním bylinnej náparky majú podľa jeho slov zatiaľ len pozitívne skúsenosti. „Verím, že si táto metóda nájde v našej pôrodnici svoje stále miesto, rodičky budú mať o ňu záujem a budeme ju využívať pravidelne,“ doplnil.Odbúrava stres

Ženská mokrá bylinná náparka je podľa vedúcej pôrodnej asistentky žilinskej nemocnice Viktórie Ciprichovej dokáže pozitívne ovplyvniť priebeh pôrodu. „Náparka v sebe spája tradičnú metódu nahrievania ženských pohlavných orgánov prostredníctvom teplých bylinných výparov. Pripravuje mäkké pôrodné cesty na pôrod tým, že podporuje ich uvoľnenie, otváranie a zvlhčenie,“ vysvetlila vedúca pôrodná asistentka.

Náparka navyše pomáha zahriať celé telo, obzvlášť panvové dno, pričom teplá para pôsobí na zmäkčenie hrádze, ktorá sa stáva poddajnejšou, elastickejšou a znižuje sa riziko jej natrhnutia.

„Dlhší pôrod môže byť pre ženy vyčerpávajúci a únavný. Táto špeciálna metóda im môže pomôcť zharmonizovať telo i myseľ, odbúrať strach a pripraviť sa na krásny okamih prvého stretnutia so svojím bábätkom,“ doplnila Viktória Ciprichová, podľa ktorej sa počas naparovania nad bylinkami aktívne uvoľňuje vnútorné napätie.

Vďaka tomu sa postupne odplavujú stresové hormóny, znižujú sa obavy z pôrodných bolestí a dochádza k psychickej úľave. Náparka nie je samozrejme vhodná pre každú ženu, a tak ju rodičky v žilinskej nemocnici využiť nemusia, je to len jedna z ponúkaných možností.

Na konci tehotenstva
Bylinnú náparku môže vyskúšať i tehotná žena na konci gravidity, aby si aj takto pomohla k zdarnému rozbehnutiu pôrodnej činnosti. Neodporúča sa to však pred ukončeným 38. týždňom tehotenstva, pretože teplá para pôsobí na otváranie pôrodných ciest, čo by mohlo viesť k vyvolaniu predčasného pôrodu. Pre ženy v termíne alebo krátko pred ním sa naopak náparka už veľmi odporúča.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Počas pobytu v maternici sú pľúca dieťatka zaplavené vodou, kyslík mu prostredníctvom placenty dodáva matka. Po narodení musí prebehnúť rýchly a zložitý proces, na konci ktorého je prvý nádych v živote.

 • Obrázok Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Obľúbená česká speváčka Olga Lounová naskočila na kontroverzný trend, ktorý sa šíri medzi (nielen) celebritnými mamičkami. Zatiaľ čo väčšina žien vidí placentu po pôrode len na krátku chvíľu a hneď potom putuje do biologického odpadu, umelkyňa si z nej nechala vyrobiť tinktúru, ktorú plánuje užívať. Pamiatku na pôrod bude mať zavesenú aj na stene.

 • Obrázok Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Kontakt s bábätkom hneď po pôrode umožňuje stále viac slovenských nemocníc, avšak s jednou výnimkou. Ženy rodiace cisárskym rezom sa môžu so svojím novorodeniatkom potešiť až neskôr, často po dlhých hodinách. Levická nemocnica však v súlade s modernými medicínskymi postupmi zaviedla novinku. Bonding, čiže priloženie dieťatka na hruď mamičky, umožňuje aj rodičkám, ktoré podstúpili cisársky rez.

 • Obrázok „Na toaletu som už nedošla...“ Pôrod taký aký je, krásny i surový, na 10 intímnych fotografiách

  „Na toaletu som už nedošla...“ Pôrod taký aký je, krásny i surový, na 10 intímnych fotografiách

  Prirodzenosť, neprikrášľovaná, chvíľami až surová, no taký skrátka pôrod je. Náročný, zároveň jedinečný a svojím spôsobom veľmi krásny. Že veru ťažko si také niečo predstaviť? Nasledujúce fotografie to ukazujú celkom názorne. Podelila sa o ne 32-ročná mamička na Instagrame.

 • Obrázok Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Placenta zaisťuje plodu prísun živín a kyslíka a odvádza preč splodiny, ktoré vytvorí jeho metabolizmus. Je tiež zdrojom hormónov, ktoré sú nutné na udržanie a zdarný priebeh tehotenstva. Práve vďaka placente imunitný systém matky nenapadne ako cudzie teleso jej vlastné dieťa a nesnaží sa ho zničiť, podobne ako to robí obranyschopnosť pri infekciách. Pôrodom bábätka jej mimoriadne dôležité funkcie končia, viete, ako vyzerajú jej posledné chvíle?

 • Obrázok Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Kým kedysi sa dalo tehotenstvo jednoznačne určiť až v 20. týždni gravidity vyšetrením u gynekológa, dnes sa túto dôležitú informáciu môžu tehotné ženy dozvedieť už v deň vynechania menštruácie alebo dokonca ešte skôr. Aké sú metódy, ktoré spoľahlivo ukážu, že o deväť mesiacov sa žena môže tešiť na bábätko?

 • Obrázok Konečne! Bratislavské pôrodnice umožňujú kontakt koža na kožu aj po cisárskom reze

  Konečne! Bratislavské pôrodnice umožňujú kontakt koža na kožu aj po cisárskom reze

  To, čo je v mnohých krajinách samozrejmosťou, je konečne možné aj u nás. Najväčšia nemocnica, Univerzitná nemocnica v Bratislave zaviedla kontakt koža na kožu medzi bábätkom a matkou aj pri cisárskom reze.

Ďalšie články v rubrike >