Veľký prehľad: Čo sa mení pre rodičov po narodení dieťaťa, aká povinnosť im ubudne a dostanú aj viac peňazí?

Patricia Poprocká, 28. júla 2022 o 04:38

Rodičia po narodení dieťaťa budú mať o niečo jednoduchší život než doposiaľ. Aspoň čo sa týka byrokracie, nenachodia sa toľko po úradoch. Z finančného hľadiska si zatiaľ neprilepšia, výška dávok sa nemení, cesta k nim bude ale oveľa ľahšia.

Menej byrokracie, viac času na seba.

Foto: shutterstock.com

Kto chcel donedávna získať základný dokument – rodný list dieťaťa a základnú dávku – príspevok pri narodení dieťaťa, znamenalo to kolotoč vybavovačiek. Matrika, úrad práce, zdravotná poisťovňa. Teraz tieto starosti ubudnú, štátne inštitúcie si potrebné informácie vymenia samé, automaticky.

Rodičia akurát budú musieť predložiť ešte v pôrodnici sobášny list, resp. vyhlásenie o určení otcovstva, ak ide o nezosobášený pár. To by malo podľa ministra vnútra Romana Mikulca trvať asi ešte mesiac, neskôr ubudne aj táto povinnosť. Postačiť by mal len tento, už dnes platný postup: Čerství rodičia v pôrodnici elektronicky podpíšu dohodu o mene a priezvisku dieťaťa. Tú potom pošle nemocnica na matriku, ktorá následne dieťaťu pridelí rodné číslo a odošle údaje na úrad práce. Ten vyplatí rodičom príspevok pri narodení dieťaťa. Rodný list môžu dostať rodičia poštou alebo si ho budú môcť vyzdvihnúť priamo na matrike.

Jednoduchšie to bude aj s prihlasovaním dieťaťa do zdravotnej poisťovne – po novom dieťa získava automaticky zdravotnú poisťovňu matky, a to od 1. augusta. Bude to teda rovnaký systém, aký funguje pri trvalom pobyte, keď dieťa automaticky získava trvalý pobyt na matkinej adrese.

Peniaze pre deti

Finančná podpora štátu rodičom zostáva nezmenená. Tehotná žena má nárok na dávku tehotenské, a ak pre tehotenstvo musela byť preradená na menej platenú prácu, tak aj na vyrovnávaciu dávku v tehotenstve. Po narodení dieťaťa štát vypláca príspevok pri narodení dieťaťa a ako náhrada príjmu zo zamestnania slúži materské, ak bol rodič pred narodením dieťaťa dostatočne dlho nemocensky poistený. Ak nárok na materské nemá, dostáva rodičovský príspevok. Rodičia získavajú nárok aj na prídavok na dieťa.

Výška príspevkov:
tehotenské – ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva a platia odvody alebo sú v tzv. ochrannej lehote, dostávajú mesačne od 223,50 do 346,50 eura

príspevok pri narodení dieťaťa – 829,86 eura na prvé až tretie dieťa, 151,37 eura na každé ďalšie dieťa, pri viacdetných pôrodoch sa príspevok zvyšuje o 75,69 eura na každé dieťa

prídavok na dieťa
– jeho výška dnes je 30 eur

materské – je zhruba na úrovni 75 percent hrubého príjmu, najviac 1 676,30 eura za 30-dňový mesiac, a 1 732,10 eura za 31-dňový mesiac

rodičovský príspevok – 383 eura pre rodičov, ktorí pred nástupom na materskú pracovali, pre tých, ktorý nepracovali, je 280 eur

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >