Novinka pre otcov. Po narodení dieťaťa získajú dvojtýždňové platené voľno

dh, pt, 19. júna 2022 o 04:31

Podporuje štát dostatočne otcov v ich rodičovskej úlohe? Aj vzhľadom na naše záväzky voči EÚ štát pripravil ďalšie opatrenie, ktoré im vychádza v ústrety, aby sa mohli viac venovať rodine – dva týždne plateného voľna po narodení dieťaťa.

Podporiť otca v rodičovskej úlohe chce štát aj prostredníctvom novej dvojtýždňovej dovolenky bezprostredne po narodení dieťaťa.

Foto: shutterstock.com

Návrh na takúto zmenu Zákonníka práce zatiaľ schválila vláda, definitívne ju ešte musí potvrdiť parlament. Dvojtýždňové voľno by mali otcovia získať od októbra, štát im tak chce vytvoriť priestor na vytvorenie puta s dieťaťom už čo najskôr po narodení a podporiť tak rozdelenie opatrovateľských povinností medzi oboma rodičmi.

Štrnásťdňovú platenú otcovskú dovolenku si budú môcť muži vybrať v priebehu prvých šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Platiť ju nebudú zamestnávatelia, ale Sociálna poisťovňa. Získajú ju všetci otcovia, bez ohľadu na to, či matka dieťaťa má nárok na materské alebo poberá iba rodičovský príspevok.

Ale pozor, nejde o ďalšie dva týždne navyše k súčasnej materskej dovolenke, ktorú dnes môžu otcovia čerpať za normálnych okolností 28 týždňov. Ak sa rozhodnú zostať doma krátko po narodení dieťaťa, práve o ten čas sa im potom skráti táto materská.

Dnes majú otcovia nárok na 28-týždňovú materskú dovolenku, ak po dohode s matkou prevezmú do starostlivosti jedno z detí do troch rokov. Kým však teraz otec môže nastúpiť na materskú dovolenku najskôr po šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa, po novom si dva týždne bude môcť vyčerpať už práve počas prvých šiestich týždňov. Ďalší rozdiel je, že dnes matka počas otcovej materskej nesmie poberať rodičovský príspevok, počas spomínaných dvoch týždňov to možné bude.

Materská dovolenka otcov trvá dnes 28 týždňov, 31 týždňov, ak ide o osamelého otca a 37 týždňov, ak sa jedná o dve alebo viac detí.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saÚrady a peniaze - ďalšie články

 • Obrázok Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry a partneri rovnakého pohlavia získajú viac práv

  Nezosobášené páry sa budú môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami partnera alebo udeliť v jeho mene súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

 • Obrázok Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia si budú môcť starostlivosť o dieťa upraviť aj bez súdu

  Rozvedení rodičia sa budú môcť na podmienkach starostlivosti o dieťa dohodnúť aj bez toho, aby ich určil súd. Umožňuje to zavedenie nového inštitútu - spoločná osobná starostlivosť obidvoch rodičov. Zmeny vyplývajú z novely Civilného mimosporového poriadku a zmien v zákone o rodine, ktoré sú účinné od januára.

 • Obrázok UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  UNICEF: Takmer každé dieťa na Ukrajine je vo vážnom ohrození

  Takmer sedem miliónov detí na Ukrajine, teda skoro každé dieťa v krajine je vo vážnom ohrození v dôsledku pokračujúcich útokov na kritickú infraštruktúru, ktoré vedú k rozsiahlym výpadkom elektriny a prerušeniam dodávok vody a tepla, upozornil Detský fond Organizácie spojených národov UNICEF.

 • Obrázok Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Od januára sa prídavok na dieťa zdvojnásobuje

  Ešte v januári dostanú rodičia prídavok na dieťa vo výške 30 eur, od februára im však začne na účet chodiť dvojnásobná suma. Prídavok vo výške 60 eur schválili poslanci.

 • Obrázok Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši na 60 eur mesačne

  Prídavok na dieťa sa zvýši od januára na 60 eur mesačne. Opätovne sa tiež zavedie jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady v utorok schválilo novelu zákona o prídavku na dieťa.

 • Obrázok Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské môže byť aj 55,87 eura denne

  Otcovské je nový typ dávky zo Sociálnej poisťovne, ktorý prináleží otcovi dieťaťa v období šiestich týždňov od narodenia potomka po dobu 14 dní. Je nárokovateľný ako dvojtýždňové pracovné voľno v tejto dobe. A to bez ohľadu na to, či matka poberá materské alebo rodičovský príspevok.

 • Obrázok Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Od januára sa má o 20 či 30 eur zvýšiť rodičovský príspevok

  Výška rodičovského príspevku by mala stúpnuť na 301 eur alebo na 412,60 eura za mesiac v prípade, že rodič poberal materské. Rodiny s deťmi do troch, respektíve šiestich rokov v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, by si tak prilepšili o viac ako 20 eur a takmer 30 eur, ak poberali materské.

Ďalšie články v rubrike >