„Na toaletu som už nedošla...“ Pôrod taký aký je, krásny i surový, na 10 intímnych fotografiách

Patricia Poprocká, 22. novembra 2022 o 05:46

Prirodzenosť, neprikrášľovaná, chvíľami až surová, no taký skrátka pôrod je. Náročný, zároveň jedinečný a svojím spôsobom veľmi krásny. Že veru ťažko si také niečo predstaviť? Nasledujúce fotografie to ukazujú celkom názorne. Podelila sa o ne 32-ročná mamička na Instagrame.

Chvíle, ktoré sa zapíšu do pamäti navždy.

Foto: shutterstock.com

Bol to jej prvý pôrod a naučil ju veľa predovšetkým aj o sebe samej. „Telo, myseľ a duch, všetko je zložito poprepájané, tu som to prvý raz okúsila.“

O dieťa sa s partnerom snažili rok a pol. A keď otehotnela, bolo to úžasné. „Vedela som to okamžite, žiadne testy nebolo treba. Moje tehotenstvo bolo ľahké, pokojné a vzrušujúce,“ spomína žena, ktorá sa so svetom podelila o intímne fotografie intímnych chvíľ, ale svoje meno neuviedla.

Rodila doma, čo oceňuje najmä z hľadiska toho, že sa vyhla medicínskym zásahom v priebehu celého pôrodného procesu. „Praskla mi plodová voda, čo zvyčajne spúšťa kaskádu zásahov, aby sa čo najrýchlejšie rozbehol pôrod, medikamenty, ktorých reťazenie neraz vedie až k cisárskemu rezu.“ To však nebol jej prípad. Väčšinu dňa strávila s manželom a pôrodnou asistentkou prechádzkou, čakaním. Kontrakcie jemné, s dlhými pauzami. Neskôr striedala pobyty vo vani a mimo nej.

Keď už bola z dlhých hodín čakania unavená a skutočne si želala, aby začala mať nutkanie tlačiť, pôrodná asistentka jej navrhla, aby šla na toaletu a mala trochu súkromia. „Prišlo mi to vtipné, pretože som mala nohy roztiahnuté smerom k nej už celé hodiny, načo súkromie, no vstala som a išla do kúpeľne. Ale na toaletu som sa už nedostala...“

Čo sa dialo potom, o tom už nasledujúce fotografie. Príchod syna na svet, pokojná podpora partnera a napokon idylka už s novým členom rodiny. Celý príbeh uvidíte, ak si preklikáte šípkou na boku obrázku.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTehotenstvo a pôrod - ďalšie články

 • Obrázok Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Magický moment. Ako sa dieťa po narodení prvýkrát nadýchne

  Počas pobytu v maternici sú pľúca dieťatka zaplavené vodou, kyslík mu prostredníctvom placenty dodáva matka. Po narodení musí prebehnúť rýchly a zložitý proces, na konci ktorého je prvý nádych v živote.

 • Obrázok Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Neuveríte, čo urobila česká speváčka s vlastnou placentou. Lekári pred touto módou varujú

  Obľúbená česká speváčka Olga Lounová naskočila na kontroverzný trend, ktorý sa šíri medzi (nielen) celebritnými mamičkami. Zatiaľ čo väčšina žien vidí placentu po pôrode len na krátku chvíľu a hneď potom putuje do biologického odpadu, umelkyňa si z nej nechala vyrobiť tinktúru, ktorú plánuje užívať. Pamiatku na pôrod bude mať zavesenú aj na stene.

 • Obrázok Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Skvelá novinka. Nemocnica zaviedla bonding aj pre mamičky po cisárskom reze

  Kontakt s bábätkom hneď po pôrode umožňuje stále viac slovenských nemocníc, avšak s jednou výnimkou. Ženy rodiace cisárskym rezom sa môžu so svojím novorodeniatkom potešiť až neskôr, často po dlhých hodinách. Levická nemocnica však v súlade s modernými medicínskymi postupmi zaviedla novinku. Bonding, čiže priloženie dieťatka na hruď mamičky, umožňuje aj rodičkám, ktoré podstúpili cisársky rez.

 • Obrázok Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Zaujímavosti o placente, ktoré ste možno nevedeli. Viete, čo sa s ňou deje po pôrode?

  Placenta zaisťuje plodu prísun živín a kyslíka a odvádza preč splodiny, ktoré vytvorí jeho metabolizmus. Je tiež zdrojom hormónov, ktoré sú nutné na udržanie a zdarný priebeh tehotenstva. Práve vďaka placente imunitný systém matky nenapadne ako cudzie teleso jej vlastné dieťa a nesnaží sa ho zničiť, podobne ako to robí obranyschopnosť pri infekciách. Pôrodom bábätka jej mimoriadne dôležité funkcie končia, viete, ako vyzerajú jej posledné chvíle?

 • Obrázok Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Som tehotná alebo nie? Ako to zistíte čo najskôr

  Kým kedysi sa dalo tehotenstvo jednoznačne určiť až v 20. týždni gravidity vyšetrením u gynekológa, dnes sa túto dôležitú informáciu môžu tehotné ženy dozvedieť už v deň vynechania menštruácie alebo dokonca ešte skôr. Aké sú metódy, ktoré spoľahlivo ukážu, že o deväť mesiacov sa žena môže tešiť na bábätko?

 • Obrázok Naparovanie lona pri pôrode. Zabudnutý postup ponúka nemocnica na severe Slovenska

  Naparovanie lona pri pôrode. Zabudnutý postup ponúka nemocnica na severe Slovenska

  Žilinská pôrodnica si pre mamičky pripravila novinku, ktorá im má pomôcť k rýchlejšiemu a jednoduchšiemu pôrodu. Ženskú bylinnú náparku. Ide o tradičný, no dnes už zabudnutý spôsob, ktorý sa kedysi pri pôrodoch bežne využíval.

 • Obrázok Konečne! Bratislavské pôrodnice umožňujú kontakt koža na kožu aj po cisárskom reze

  Konečne! Bratislavské pôrodnice umožňujú kontakt koža na kožu aj po cisárskom reze

  To, čo je v mnohých krajinách samozrejmosťou, je konečne možné aj u nás. Najväčšia nemocnica, Univerzitná nemocnica v Bratislave zaviedla kontakt koža na kožu medzi bábätkom a matkou aj pri cisárskom reze.

Ďalšie články v rubrike >