Tipy ako sa naučiť správne komunikovať s deťmi

monikakrajciovaMonikakrajciova 15. marca 2019 o 21:02

Každý rodič to pozná. Niekedy nastanú situácie kedy nevieme správne reagovať. Nevieme si zachovať chladnú hlavu, alebo možno len neviem ako správne reagovať. Naučte sa s nami preto ako primerane reagovať na nie vždy príjemné situácie. Samozrejme, všetky tieto tipy môžeme brať individuálne a to najmä preto, že každé dieťa je iné, každé je výnimočné.

1. Reagujte na jeho pocity, nie správanie

Typickým príkladom je hnev. Keď sa dieťa hnevá je veľmi dôležité pokúsiť sa o empatické správanie bez ohľadu na to, ako je to pre nás, ako rodiča zložité. Práve empatická odpoveď môže pomôcť. Svojím postojom vyjadríme porozumenie ktoré je prvým krokom k hľadaniu príčin, prečo sa dieťa hnevá. Najskôr musíme pochopiť jeho pocity, až potom môžeme skúsiť meniť jeho správanie. Výsledkom toho je snaha predísť podobným reakciám v budúcnosti.

2. Predstavte si situáciu, kedy ste boli v jeho veku

V niektorých situáciách, kedy si nie sme istý, by sme si mali predstaviť, ako by sme chceli, aby s nami komunikovali vo veku, v akom máme deti. Musíme sa vcítiť do pocitov, ako by sme my chceli aby s nami komunikovali. Práve takéto empatické správania je jedným z krokov k tomu, ako efektívne komunikovať s deťmi.

3. Pochvala nie je vždy správne riešenie

Pochvala poteší samozrejme každého. Mali by sme si však uvedomiť, že nie vždy to je správne. Mnohokrát rodičia chvália svoje deti aj keď nemusia. Princíp spočíva v tom, že si musíme uvedomiť a najmä naučiť svoje dieťa prijať objektívnu kritiku. Nemôžeme potom čakať, že z nášho dieťaťa vyrastie rozumný mladý človek ak sa pri každej kritike, hoci je oprávnená, sa urazí alebo inak nevhodne zareaguje. Musíme ho viesť k tomu, aby sa naučilo posúdiť a prijať kritiku ako niečo, čo ho môže v budúcnosti posunúť vpred. Samozrejme, neznamená to, že máme prestať svoje dieťa chváliť. Dôležité je vedieť ho pochváliť, ako aj naučiť prijať konštruktívnu kritiku.

4. Nechajte im zodpovednosť

Mnohí rodičia sa boja čokoľvek prenechať svojmu dieťaťu. Je dôležité si uvedomiť, že by sme mali s deťmi komunikovať o zodpovednosti. Doprajte im pocit, že sú dôležité. Mali by sme im vysvetliť príčiny a dôsledky toho, čo nastane, ak im zveríme nejakú, ich veku primeranú zodpovednú úlohu a oni ju nesplnia. Nehovoríme, že máte nechať malé dieťa doma na víkend samé, ale mali by ste začať s tým, čo by vo svojom veku malo poľahky zvládnuť. Dopriať mu pocit zodpovednosti a dôležitosti.

5. Nebojte sa riešiť chúlostivé témy

Pamätáte si ešte na to, aké to bolo, keď ste sa rozprávali s mamou alebo otcom o prvej láske, prvom bozku alebo prvom sexe? Nerozprávali ste sa? A o tom to je, je dôležité si uvedomiť, že aj keď sú pre nás tieto témy chúlostivé a nie vždy príjemné patrí to však k životu. Mali by sme teda naučiť s deťmi komunikovať aj o takýchto témach. Nebáť sa rozhovoru o tom, čo čaká napríklad dievčatá pri prvej menštruácií, či ochrane pred pohlavným chorobami prípadne neželaným tehotenstvom. Skúsme sa zachovať ako rozumný rodič a brať tieto témy tak ako ostatné, bežne komunikované témy.

Máte aj vy spôsoby akými zvládate komunikáciu s deťmi? Podeľte sa s nami v komentároch alebo si prečítajte viac v našich článkoch na túto tému. » ahojmama.pravda.sk/clanky/10-fungujucich-rad-ako-okamzite-...




Komentáre k článku:

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa